Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.03.2011 08:20 - През настоящата православна седмица
Автор: elika Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 1551 Коментари: 3 Гласове:
3



Когато отворим църковното календарче ще зачетем, че от понеделник до четвъртък е „Велико повечерие с канона на Св. Андрей Критски” от І до ІV част. Кой е Св. Андрей, архиепископ Критски и какво представлява неговият канон?

  Свети Андрей почитаме на 4 юли всяка година и не бива да го бъркаме със Св. преподобномъченик Андрей Критски, възпоменаван на 17 октомври всяка година.


 
Св. Андрей се родил в Дамаск през VІІ век. До седемгодишна възраст бил ням. Но веднъж, след като се причастил със Св. тайни, той бил изцерен по чудесен начин. Оттогава момчето започнало да се учи с голямо усърдие. Особено обикнало да чете божествените книги. Когато навършило 14 години родителите му го завели в Йерусалим. Там Св. патриарх Софроний го приел в църковния клир. Андрей водил най-строг живот. Всички го обикнали за неговата кроткост и добродетели. През негово време арамите превзели Йерусалим. Но и след това печално събитие Андрей останал да живее в светия град.

В 680 г. бил свикан в Цариград Шестия вселенски събор против монотелитската ерес. Монотелитите признавали в Христа една божествена воля. С това те изопачавали Св. Евангелие, което признава Господа Исуса Христа едновременно за Бог и човек.

Лъжеучението било осъдено от събора. В числото на най-ревностните защитници на евангелската истина бил и Св. Андрей. Йерусалимският патриарх го изпратил на събора, понеже Андрей, вече архидякон, бил твърде известен с широкото познание на Свещеното Писание, с голямото си благочестие и дълбока мъдрост.

След като се върнал от Йерусалим след завършването на събора, Андрей се предал на молитва и богоугодни дела. Той се грижел за бедните, странниците и болните и на всички служел с усърдие и любов.

След известно време бил назначен за архиепископ на остров Крит. Той мъдро управлявал паството си, като го поучавал чрез назидателно слово и добър пример. По време на неговото светителствуване остров Крит бил нападнат от сарацини. Андрей непрестанно се молил Богу да запази верните си чеда. Сарацините се оттеглили. Благодарните християни отдали това на усърдните молитви на своя архиепископ Андрей.

Веднъж Андрей бил повикан в Цариград по църковни дела. На връщане той предузнал близката си смърт и казал на своите спътници, че няма вече да види Крит. Действително, когато стигнал до остров Митилин, Андрей заболял и тихо предал Богу дух. Това било около 720 г.
Св. Андрей Критски оставил няколко съчинения с духовно съдържание:

-      Беседи на разни празници; -      Канони; -      Празнични стихири (стихира в миналото означавала всяка църковна песен, изложена в стихотворна форма и в този смисъл стихири били и тропарите, кондаците и ирмосите. Върху тяхното оформяне силно повлияли поетичните книги на Стария Завет, предимно псалмите и притчите);   -      Особено известен е Великият канон на Св. Андрей Критски. Той се чете на части в първите четири дни на Великия пост, а цял се чете в сряда на петата Великопостна седмица. В тези богослужебни песни се изразява дълбоко покаяние и духовно съкрушение за греховете. Този Велик канон бил донесен от Св. Андрей в Цариград заедно с повествованието за живота на Св. Мария Египетска, написано от йерусалимския патриарх Софрония. Тогава тия две творения били включени във Великопостната служба.   Източници: Жития на светиите, Синодално издателство, С.1991 Православие.RU Подготвиха: Елена Колева и Ивелина Колева



Гласувай:
3



1. анонимен - Mnogo interesno
08.03.2011 16:17
Mnogo interesno
цитирай
2. анонимен - Mnogo interesno
08.03.2011 16:18
Mnogo interesno
цитирай
3. veselinka - Интересно ми стана
08.03.2011 16:19
Интересно ми стана и се зачетох и огромен интерес.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: elika
Категория: Хоби
Прочетен: 3683215
Постинги: 856
Коментари: 1260
Гласове: 2402
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930