Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.05.2011 16:02 - Цанко Дюстабанов
Автор: elika Категория: Лайфстайл   
Прочетен: 3887 Коментари: 2 Гласове:
5



На 13 май 1844 г. в Габрово се ражда Цанко Дюстабанов. Никой не е подозирал, че момчето един ден ще се превърне в смел войвода на Габровското въстание и ще загине като герой за народната свобода.




image
  Цанко Дюстабанов

Родословието на Цанко Дюстабанов е интересно. Той е син на богат бегликчия, племенник  на Васил Априлов и близък роднина по майчина линия на Николай Степанович Палаузов. Завършва образование  в Габрово. Научава турски и френски език. Благодарение на семейството и знанията, които има (всепризнат познавач на Шериата) Цанко   Дюстабанов става член на турския съд. През 1870 г.  отива в Цариград, където се   сдружава с видния адвокат Христо Арнаудов  от Габрово.  Двамата превеждат Наполеоновия кодекс от турски и гръцки на български език. След смъртта на д-р Никола Н. Априлов, през 1872 г.  Цанко Дюстабанов  посещава за втори път османската столица, където в продължение на една година посещава Робърт колеж. През 1873 г. той се връща в Габрово и се отдава изцяло на обществена и родолюбива дейност.  През 1875 г. е избран за член на училищното настоятелство и на Габровския казалийски съд. В самия край на 1875 г. организира градско събрание в Габрово, което да изготви махзар (петиция) до правителството и да поиска три основни неща: 1.  Премахване на стария позорен данък бедел - данък, който само българите плащали, заради военната охрана, която им осигурявало правителството; 2.  Признаване на българския език като втори официален език на империята; 3. Признаване правото на българите на редовна военна служба



image
  Паметник на Цанко Дюстабанов в центъра на  Габрово

През 1876 г. Цанко Дюстабанов става член на революционния комитет в Габрово и главен войвода  на Габровското въстание, заедно с Еким Цанков, Тотьо Иванов, поп Иван Гъбенски.  След избухването на въстанието води чета в района на Батошево, Кръвеник и Ново село, която се събира в Соколски манастир.


image

Плоча от Соколски манастир


 Под негово ръководство въстаниците отблъскват десетки атаки на многочисления противник, но в крайна сметка въстанието е потушено.

Цанко Дюстабанов е тежко ранен в ръката той се укрива в колибите Бойновци. Предаден, той е заловен и откаран през Габрово във Велико Търново, за да бъде съден, заедно със заловените въстаници от спецалния съд с председател Али Тефик бей. По време на делото Дюстабанов изрича думите, с които и до днес се свързва неговото име:

„Аз зная много добре, че царството ви е голямо, че силата, войската и оръжието е във ваши ръце, че със сила ние не ще ви надвием. Но зная още, че вие сте варвари и тирани, че поради въстанието ще нападнете на невинните и мирни жители и ще направите зверства. Нашата цел, прочее, не е била да ви надвием със сила, но само да ви предизвикаме и да направите зверства, които вече направихте премного и благодарение на което се компрометирахте пред целия образован свят, а тая наша цел е достигната вече. Бъдете следователно известени, че ние победихме!


Вие като изгорихте толкова къщи и села на мирните българи, като изклахте толкова невинни старци, бабички, жени и деца, като разорихте толкова църкви и училища, трябва да знаете, че цяла Европа се възмути от вашите зверства и тя скоро ще дойде да ви изгони от тука. Затова стягайте се да бягате към Анадола.
Вие издадохте хатишерифа и не го изпълнихте, издадохте хатихумаюна и него не изпълнихте, обещахте правдини на християните и тях не дадохте. Мислите си, че все с лъжа ще я карате! Европа се насити на лъжите ви и вече не ви вярва. Вашата се свърши вече - Европа, както казах, ще ви изпъди оттука".

Съдът осъжда Дюстабанов на смърт и на 15 юни 1876 г. той е обесен, заедно с Еким Цанков и поп Иван Гъбенски.





image
Паметник на обесените във Велико Търново   Съвсем скоро филм на авторски колектив от Габрово „Преклонение по стъпките на четата на Цанко Дюстабанов" спечели специалната награда на Парковата дирекция на Първия фестивал на любителския планинарски филм „Под небето на Амбарица". Проявата е организирана от Училището за планински водачи и Народното читалище "Знание 1906г." в с. Черни Осъм, община Троян. Всяка година на днешния ден Основно училище „Цанко Дюстабанов" – Габрово  отбелязва днес своя патронен празник.  Според летописните книги това събитие се чества редовно от  1947 г. до днес.



image
Училище „Цанко Дюстабанов” - Габрово В памет на Цанко Дюстабанов и загиналите участници  в Габровското въстание в Габрово се провежда възпоменателн туристически поход - преклонение под наслив  "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" .

Маршрут обхваща три последователни дни, така както четата на Цанко Дюстабанов се е движила през 1876 г.:

1 ден -  Габрово - кв. нова Махала – Соколски  Манастир - вр. Моровеци- с. Дебел дял - с. Гъбене.
 
2 ден – с. Гъбене - с. Батошево - с. Кръвеник - гр. Априлци
 
3 ден – гр. Априлци - м. Ранни бунар – Габрово
  Снимки: Личен архив и интернет Подготвиха: Елена Колева и Ивелина Колева   Авторски материал - при нарушение на авторските права ще бъде търсена законовата отговорност от виновните лица!



Гласувай:
5



1. veselinka - Голям българин!
13.05.2011 16:55
Направил велики неща за България! Славна му памет!
цитирай
2. анонимен - Защо се подценява и дори пренебрегва вьстанието по Тьрновско и Габровско?
25.05.2012 22:24
Четите на Цанко Дюстабанов и на поп Харитон са двойно по многобройни от хвьрковата та чета на Бенковски. Отбраната на Дряновския манастир е 9 дена и то срещу войска с артилерия.
Отбраната на Батошево не е по-незначителна от тази на Стрелча или на Панагюрище....
Цанко Дюстабанов далеч по-образован от Бенковски и казаното пред турския сьд е много по значимо от аналогичните думи на Бенковски - само дето Русия не присяства . Затова и се пренебрегва подвига на вьстаниците по Тярновск и Габровско.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: elika
Категория: Хоби
Прочетен: 3682256
Постинги: 856
Коментари: 1260
Гласове: 2402
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930