Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.12.2012 21:39 - 160 години от рождението на първия български генерал Сава Муткуров
Автор: elika Категория: Хоби   
Прочетен: 4406 Коментари: 0 Гласове:
3



Ген. Сава Муткуров е роден на 4 / 16 декември 1852 г. в Търново. Негов по-голям брат е Петър Муткуров – участник в Хаджиставревата буна, арестуван и изпратен на 15 г. каторга в Цариград.    

image
    4 / 16 декември 1852 г. - 15 март 1891     Сава Муткуров завършва класно училище в Търново, учи във Военномедицинското училище Мектеба Султание в Цариград (1868) и завършва Юнкерското пехотно училище в Одеса (1872).

През следващите години служи в Руската армия. Участва, заедно с други български доброволци в Сръбско-турската война (1876). По време на Руско-турската война (1877-1878) е командир на рота в 54- и Мински Пехотен полк.


След Освобождението на България Сава Муткуров е на служба в милицията на Източна Румелия - първоначално в I- а Пловдивска дружина, а след това в главния щаб. Участва активно в осъществяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885 г. В периода от 6 до 8 септември 1885 г. е член на временното правителство, образувано след Съединението в Пловдив. Заедно с Димитър Ризов се явяват при княз Александър I Батенберг в Шумен със задачата да го уведомят за подготвеното дело и да получат съгласието му.

  След проруския преврат през 1886 г., целящ детронирането на княз Александър I Батенберг, Сава Муткуров, заедно със Стефан Стамболов, е сред основните организатори на контрапреврата. Стамболов го назначава за главнокомандващ на лоялните към княз Александър Батемберг военни части. Войници от Пловдивския гарнизон са прехвърлени в София и арестуват някои от заговорниците, а останалите бягат в чужбина.


След абдикацията на княз Александър Батенберг, на 7 септември 1886 г. Сава Муткуров е избран за регент в Регентския съвет на Княжество България  (заедно със Стефан Стамболов и Петко Каравелов). Остава на поста до 14 август 1887 г., когато регентството е разпуснато, поради избора на новия български княз - Фердинанд I. На 1 септември 1886 г. Сава  Муткуров е назначен за военен министър  в новообразувания кабинет на Стефан Стамболов. На 16 февруари 1891 г. е освободен от поста и е повишен в генерал-майор.

  По време на Сръбско-българската война командва десния фланг и центъра при настъплението към Пирот  (14 - 15 ноември). Началник е на войските, които се сражават на Царибродската позиция на 13 ноември. След войната е началник на Пловдивския гарнизон и командир на 5-та Пехотна бригада.


В личен план Сава Муткуров става зет на Стефан Стамболов като се жени за неговата сестра  Мария – учителка. Техният брак е кратък и нямат деца. 

Ген. Сава Муткуров намира вечен покой  на 15 март 1891 г. в Неапол. Погребан в църквата „Свети Спас“ в София.    image  
Военна кариера:

1872 - Руска армия;
1876 - Доброволец в Сръбско-турската война - Руско-българската бригада;
1877-1878 - Командир на рота в 54-и пехотен Мински полк. По други данни е помощник-командир на рота в 53-ти пехотен Волински полк;
12.1878 - Командирован в 20-та Пловдивска дружина на Българската Земска Войска (1-ва Пловдивска дружина на Източнорумелийската милиция) - командир на 1-ва рота;
1881 - Служи в Главния щаб на милицията и жандармерията на Източна Румелия - началник на канцеларията и директор на администрацията на милицията и жандармерията;
1883 - Командир на 11-а Айтоска дружина на Източнорумелийската милиция;
1885 - Участник в Съединението. Член на временното правителство на Южна България. Командир на Айтоската дружина. Началник на Търново-Сейменския отряд. Началник на Царибродската позиция (13.11.1885). Началник на дясната колона при превземането на Пирот (14-15.11.1885). Командир на 2-ра дивизия (12.1885). След войната е командир на 5-а пехотна бригада и Пловдивския гарнизон;
1886 - Участник в контрапреврата. Главнокомандващ (11.08.1886);
26.08.1886 - 02.08.1887 - Регент;
22.08.1887 - 04.02.1891- Военен министър;
На 04.02.1891 произведен в чин генерал-майор. Същия ден подава оставка като министър по здравословни причини, назначен е за Инспектор на пехотата и заминава на лечение в Италия.
 
Офицерски звания:

1872 - Подпоручик (Руска армия);
1876 - Поручик (Руска армия);
12.08.1881 - Капитан (Източнорумелийска милиция);
30.10.1883 - Майор (Източнорумелийска милиция);
09.1886 - Подполковник;
06.1887 - Полковник;
04.02.1891- Генерал-майор.
 
Награди:
 
Орден "За храброст" 1-ва степен и 4-та степен, 2-ри клас;
Орден "Св. Александър" 1-ва степен без мечове и 2-ра степен с мечове;
Руски орден "Св. Станислав" 4-та степен;
Руски орден "Св. Ана" 4-та степен;
Орден "За заслуга" - сребърен.
          Източници: Eнциклопедия България, т. 4 / 1984 forum.boinaslava.net


Снимки: Личен архив и интернет Подготвиха: Елена Колева и Ивелина Колева
Авторски материал - при нарушение на авторските права ще бъде търсена законовата отговорност от виновните лица!  






Гласувай:
3
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: elika
Категория: Хоби
Прочетен: 2629227
Постинги: 856
Коментари: 1260
Гласове: 2393
Календар
«  Октомври, 2017  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031