Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.07.2012 07:36 - Илинден в народните традиции и обичаи
Автор: elika Категория: Хоби   
Прочетен: 3944 Коментари: 0 Гласове:
2



Честито на всички именници: Илия (от еврейски „Йели-аху” – божия сила), Илияна, Илка, Илина, Илица, Божко, Божана, Божинко, Божо Св. пророк Илия е своеобразен наследник на езическите богове на гръмотевицата и дъжда Зевс, Перун, Тангра, Тор, като древните езически представи се приспособяват постепенно към култа на християнския светец. 

В българския народен календар Илинден е най-обичаният летен празник по време на жътва и вършитба. На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за Свети Пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие.   Заради силата, която притежавал, е наричан Илия Гърмодолец, Гърмоломник, Гръмовник. Свети Илия носи дъжд и влага и закриля живота. Народните представи рисуват Свети Илия като господар на летните небесни стихии и градушката. Той ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която "пасе" житата. Светкавиците са огнени стремена, които хвърля по ламята.
Огънят, излизащ от ноздрите и изпод копитата на конете му, дава дъжд и роса. На този ден се спазва строго забраната за работа, не само на полето, но и в дома – не се чисти, пере, шие, тъче, хората не се подстригват. Единствено се приготвя храна.   За да смирят гнева на Свети Илия и да предпазят реколтата от градушки, от киша или суша,  хората от древни времена почитат пророка с курбан – колят бик, теле, овца.Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството. Общоселската трапеза се нарежда на високо място или под вековни дъбови дървета.
В семейството, в което имат именник, се коли тлъст петел и се готви на яхния. Задължително се меси обреден хляб.   В отделни региони в България в деня срещу празника се извършва и обредното гонене на змей - символ на сушата. На Илинден селските стопани у нас правят молебени за дъжд. Известни се обичаите „Герман” и „Пеперуда”.

Организират се сборове и веселби на мегдана, отслужват се празнични литургии.   Народът вярвал, че билки брани на Илинден, лекуват висока температура, гнойни рани, болки в очите. Ако човек се окъпе срещу празника, мълния няма да го лови.   Илинден е обявен за еснафски празник на  кожухари, самарджии, фурнаджии, керемидчии,  защото Свети Пророк Илия е техен патрон - покровител. 



От поколения се разпространява легенда, че на Илинден човек не трябва да влиза в море или река. Според преданията на този ден водатавзема жертви за курбан. Факт е, че на 20 юли всяка година има бум на удавените. Според спасители на Илинден в морето винаги има вълнения или мъртво течение и препоръчват повишено внимание.

  Дали е съвпадение или не, но и удавените наши сънародници в Охридското езеро са пътували на кораба Илинден. На този ден се прекланяме и пред паметта на жертвите от Илинденско - Преображенското въстание от 1903 г. Това е една от най-пламенните и трагични дати в историята на България по време на турското робство, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война. Източници: Симеон Дочев, „Честит Имен Ден”, ИК „Християнин”, С. 2002 Томислав Дочев, „Народният календар – празници и вярвания на българите”, ИК „Анубис”, С. 1993 Елена Огнянова, „Традиции и празници в България", 2003 На Илинден избягвайте морето и реките, Днес дир.бг Подготвиха: Елена Колева и Ивелина Колева   Авторски материал - при нарушаване на авторските права ще бъде търсена законовата отговорност от виновните лица!  



Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: elika
Категория: Хоби
Прочетен: 3665938
Постинги: 856
Коментари: 1260
Гласове: 2402
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031